Na čo sa zamerať pri kúpe elektrického rozvádzača?

Na čo sa zamerať pri kúpe elektrického rozvádzača?

Na čo sa zamerať pri kúpe elektromerového rozvádzača?

Podľa akých kritérií vybrať elektrický rozvádzač - a čo najjednoduchšie? Veď nie každý je elektrikár. Objektívne, bez zavádzania či obchodných trikov? Prečítajte si pár tipov, na čo sa sústrediť pri výbere rozvádzača.

V prvom rade je tu povinná časť - to, čo máte na výkrese elektrickej prípojky je pre Vás záväzné. 
Dôležitý je typ rozvádzača a teda jeho výbava (elektromerový jednotarifný, dvojtarifný – či budete mať nejakú zľavnenú sadzbu dohodnutú na určitý čas, kúrenie , teplú vodu ). Prípadne prevedenie podľa umiestnenia (pod omietkou, voľne stojaci pilierový rozvádzač atď.) a ešte vstupný hlavný istič – jeho sila, hodnota v ampéroch napr. 25A, 32A,...  - teda technické parametre, ktoré sa musia dodržať.


Ak iba vymieňate elektromerový rozvádzač za nový, tak všetky tieto údaje dodržíte pôvodné.

A čo je nepovinné (doporučené)?  Výrobca a jeho typové označenie – materiál , plast prípadne kov.


Máme na to zákon o ochrane hospodárskej súťaže, o ktorý sa stará Protimonopolný úrad. ( V skratke – žiaden projektant na svete Vám nemôže určiť čí výrobok si kúpite, iba jeho požadované parametre)

A teda výber rozvádzača:

  • Podľa typu
  • Podľa materiálov, z ktorých je zhotovený

 

Myslím, že typ som Vám ozrejmil dostatočne.

Materiál rozvádzača – trocha histórie. My starší pamätáme ešte drevené a teda horľavé rozvádzače, bez krytia proti nebezpečnému dotyku a zatekaniu vody. Tá doba je našťastie už dávno preč. Prišla éra oceľových rozvádzačov, problémom však bola povrchová úprava. Aj vtedajšie „škodovky“ nám do dvoch rokov korodovali z toho istého dôvodu – mali povrchovú úpravu, ktorá bola vhodná len na vnútorné použitie, pod strechou v suchu.

 

A súčasnosť ? Všetky oceľové stroje a zariadenia sa pred farbou zinkujú, či inak chemicky upravujú. Dnes vydržia dvadsať rokov aj keď na ne prší. Pri tomto ošetrení plechu sú oceľové rozvádzače stále dôstojným konkurentom plastovým. Veď aj plastové majú svoje muchy. Pevné sklolaminátové rozvádzače , ktoré pôsobia navonok ako nezničiteľné, na intenzívnom slniečku strácajú svoj hladký povrch, vychádzajú z nich na povrch sklenené vlákna. Samozrejme pomoc je jednoduchá. Natrieť tento plastový rozvádzač epoxidovou farbou a zas je na roky pokoj. A k tým sklolaminátovým - aj keď je viacero výrobcov, použitý materiál je zväčša ten istý.


A teda ako vybrať? 


Zvažujte nasledovné :

  • prevedenie
  • kvalita použitých materiálov náplne rozvádzačov
  • kompletnosť výrobku
  • prístup ku prvkom v rozvádzači /ako dlho sa bude elektrikár trápiť, než ho zapojí/ a
  • v neposlednom rade aj tradícia výrobcu
  • počet vyrobených rozvádzačov...
  • dizajn
  • cena

 

 

Dúfam, že som pomohol.

Miroslav Křížek

 

Elektromerové rozvádzače SFOS nájdete TU.