ako vyriešiť elektrickú prípojku na pozemok

4 spôsoby, ako vyriešiť elektrickú prípojku na pozemok

Chystáte sa stavať alebo rekonštruovať a nemáte z čoho napájať miešačku, pílu či osvetlenie? Existuje viac spôsobov, ako rýchlo vyriešiť pripojenie elektriny na stavbu, aspoň obdobie stavebných prác. Ukážeme vám ich výhody a nevýhody.

1. Požičajte si elektrinu od suseda

Natiahnuť kábel od suseda je najjednoduchšie. A cena za takéto zavedenie elektriny na pozemok je najnižšia.

V prvom rade však musíte mať so susedom dobré vzťahy, čo nie je samozrejmé.

Okrem toho sa musíte dohodnúť aj na rozumnom vyúčtovaní za použitú elektrinu. Takže ak nechcete, aby ste zbytočne prišli o peniaze, budete musieť trochu počítať. Zmerať sa to presne nedá… 

…teda dá. Museli by ste však k zásuvke pripojiť podružný elektromer. Existujú verzie ako elektromer na DIN lištu (nacvakávajú sa podobne ako ističe), ale to by musel zapojiť elektrikár. Teoreticky by ste mohli použiť aj merač pre 230 V zásuvku – teda niečo ako elektromer do zásuvky. 

Najjednoduchšie je však dohodnúť sa so susedom na nejakých fixných pravidelných platbách. 

Peniaze sú jedna vec, ale sú tu aj technické riziká. 

Bežné bubnové predlžovačky nie sú na takéto použitie stavané. Väčšina z nich je vybavená PVC káblami, ktoré majú tenkú a málo odolnú izoláciu. Pri stavebných prácach môžete taký kábel ľahko poškodiť prišliapnutím alebo preseknutím, pričom hrozí úraz elektrickým prúdom alebo požiar. 

Ak už chcete použiť predlžovací bubon, vyberte si taký, ktorý má kábel s gumovou izoláciou. 

Ďalší problém je malý prierez vodičov, a teda veľký odpor na danú dĺžku kábla. Ak zapnete viacero výkonných spotrebičov, káblom bude tiecť veľký prúd. Na kábli vznikne veľký úbytok napätia a na zásuvkách v predlžovačke môžete mať namiesto 230 V pokojne iba nejakých 200 V. Niektoré stroje a náradie môžu bežať s nižším výkonom, iné sa nemusia ani rozbehnúť.  

2. Použite stavebný rozvádzač

Lepším riešením než predlžovačka je stavebný elektrický rozvádzač. Ide o špeciálny rozvádzač skonštruovaný na dočasné použitie v náročných podmienkach stavenísk. 

Existuje viac typov. Niekde nájdete pod označením stavebný rozvádzač iba skrinku so zásuvkami bez ističov alebo s ističmi. Takú skrinku musíte pripevniť k stene alebo zavesiť na stenu a zapojiť do nej prívodný kábel. My takéto skrinky predávame pod označením zásuvkové rozvodnice.

Pozrieť zásuvkové rozvodnice v e-shope »

Niektoré stavebné rozvádzače („antoníčky“) sú vybavené aj hlavným vypínačom či plastovým alebo kovovým rámom, aby ste ich mohli položiť na zem. A dodávajú sa s už zapojeným prívodným káblom, ktorý je väčšinou trojfázový, takže sa pripájajú do 400 V trojfázovej zásuvky. 

Takýto staveniskový rozvádzač môžete pripojiť opäť k susedovi, k existujúcej elektrickej prípojke alebo k stavebnej zásuvke – môže byť napríklad v elektromerovom rozvádzači (píšeme o nej ďalej v článku).

Ceny väčších stavebných rozvádzačov sa pohybujú v stovkách eur, ale niektoré predajne elektromateriálu a požičovne náradia vám ich aj požičajú.

3. Zriaďte si prípojku a elektromerový rozvádzač so zásuvkami

Najlepšou možnosťou je plnohodnotná prípojka elektriny na pozemok tak, ako keby ste na ňom už mali dom/budovu.

Na druhej strane, jej zriadenie nie je najjednoduchšie – musíte zistiť podmienky pripojenia, poslať žiadosť, vybaviť projekt prípojky… no a celé to zaberie minimálne 2 mesiace. Počítajte aj s tým, že plnohodnotná bude aj cena za takúto prípojku elektriny na pozemok.

Podrobný postup nájdete v našom článku Ako vybaviť elektrickú prípojku

Nič také ako stavebný prúd neexistuje

Ak nechcete platiť vysoké zálohy, vyberte si na začiatok najnižšiu odbernú sadzbu, ktorá vám bude na stavebné práce stačiť. Špeciálne sadzby pre dočasný odber (niečo ako stavebný prúd) dodávatelia elektriny v skutočnosti neponúkajú. 

A prečo píšeme, že to je najlepšia možnosť? 

Prípojku budete tak či tak zriaďovať, aby ste mali dom či budovu z čoho napájať. Ak máte staršiu elektrickú prípojku, tak či tak ju budete musieť zrekonštruovať. 

To vo väčšine prípadov znamená vybudovať ju nanovo podľa aktuálnych podmienok pripojenia distribučnej spoločnosti – prívodný kábel v zemi, elektromer na hranici pozemku atď. Detaily nájdete v už spomínanom článku.

Z elektromerového rozvádzača si potom musíte nechať vyviesť nejakú stavebnú zásuvku, kam pripojíte predlžovaví bubon alebo stavebný rozvádzač. 

A teraz prichádza naše unikátne riešenie: 

V SFOS totiž vyrábame elektromerové rozvádzače so zabudovanými zásuvkami. Každý z nich je vybavený samostatnou 400 V a 230 V zásuvkou. Zásuvky sú umiestnené v uzatvárateľnom priestore, ktorý môžete zamknúť a zabrániť tak krádežiam elektriny. 

Na rozdiel od iných, do ktorých musíte zásuvky pridávať, teda ide o hotové odskúšané riešenie s kompletnou dokumentáciou. 

Pozrieť elektromerový rozvádzač so zásuvkami »

4. Kúpte si alebo požičajte elektrocentrálu

Samozrejme, sú situácie, keď na prípojku nemôžete čakať alebo sa jej vybavovanie skomplikuje. V tom prípade vám neostáva nič iné, iba si elektrinu vyrábať elektrocentrálou.

Nejde o najekologickejšie ani najekonomickejšie riešenie. Spoľahlivá elektrocentrála stojí stovky eurbenzín do nej tiež nie je zadarmo. Áno, môžete si ju aj požičať, no pri požičaní na dlhé týždne či mesiace vám náklady porastú veľmi vysoko. 

Okrem toho, elektrocentrála hučí a smrdí. A to vaši susedia v husto zastavanej oblasti asi neocenia.

Ak nemáte inú možnosť, máme pre vás pár tipov, ako si elektrocentrálu vybrať: 

  • Spočítajte si príkon všetkých spotrebičov a náradia, ktoré budete z centrály napájať.
  • Kúpte/požičajte si o aspoň 100 % výkonnejšiu elektrocentrálu, než je súčet príkonov. Niektoré spotrebiče (najmä tie s motormi) potrebujú veľkú výkonovú rezervu aby sa rozbehli.
  • Zvážte, či vám stačí 230 V zásuvka, alebo potrebujete aj 400 V trojfázovú. Tú potrebujú niektoré  výkonnejšie stroje ako zváračky, okružné píly či kompresory. 
  • Uistite sa, že elektrocentrála má automatickú reguláciu napätia (skratka AVR). Bez nej môže napätie kolísať a poškodiť elektronické zariadenia. A vstavanú elektroniku má často aj moderné ručné náradie.

Potrebujete elektrinu na stavbu? Ide to aj jednoducho

Pomôže vám elektromerový rozvádzač so zásuvkami z našej výroby. Ide o hotové a odskúšané riešenie. Stačí zapojiť prípojku a môžete elektrinu používať aj počas stavby domu/budovy.

Pozrieť elektromerové rozvádzače so zásuvkami »