Montáž alebo prerábanie elektroinštalácie domu či bytu, na čo si dať pozor? blog

Nová elektroinštalácia alebo prerábka v kocke

Chystáte sa stavať alebo prerábať existujúcu elektroinštaláciu v dome či byte? Prinášame vám prehľad toho, na čo si dať pozor a ako si montáž uľahčiť – od elektrickej prípojky cez montáž zásuviek a vypínačov až po slaboprúdové rozvody.

S elektrikárom sa stretnite čo najskôr

Žiadnu stavbu ani prerábku by ste nemali začínať bez projektu. Projektovú dokumentáciu budete musieť vypracovať kvôli stavebnému povoleniu, okrem nej budete potrebovať aj realizačný projekt, ktorý podrobnejšie rieši niektoré detaily. 

Projekty vám vypracuje projektant, no s časťou týkajúcou sa elektroinštalácie by ste mali včas zoznámiť elektrikára, ktorý bude mať dané práce na starosti. Odporúčame s ním prekonzultovať každý detail. Projektom sa totiž nemusíte riadiť do bodky – elektrikár môže navrhnúť lepšie či lacnejšie riešenia. Navyše, kde-tu budete možno chcieť pridať zásuvku, posunúť svietidlo a pod.

Je lepšie, keď toto všetko bude elektrikár vedieť vopred. Zmeny oproti pôvodnému projektu sa potom zakreslia do projektu skutočného vyhotovenia, ktorý by už mal odrážať realitu. Projekty vrátane skutočného vyhotovenia budete potrebovať aj pri revízii (píšeme o nej na konci článku).

Betónujete základy? Nezabudnite na uzemnenie

Elektrikára budete potrebovať už pri betónovaní základov. Do základov uloží základový zemnič, ktorý sa zaleje betónom. Zemnič vytvorí kvalitné uzemnenie, ktoré je nevyhnutné pre správnu funkciu bleskozvodu, zvodičov prepätia a ďalších ochranných prvkov a opatrení.

Zo základov elektrikár vyvedie vývody, na ktoré neskôr napojí jednotlivé zvody bleskozvodu. Takisto vyvedie vývod pre pripojenie hlavnej uzemňovacej svorkovnice (HUS). K nej neskôr pripojí ochranné vodiče rozvádzačov či ochranné vodivé pospájanie potrubí a oceľových konštrukcií. 

Ak uzemnenie v základoch chýba, nie je ešte nič stratené. Dá sa vytvoriť aj okolo domu, zemniacimi tyčami alebo inými prvkami. Zbytočne by ste si to však komplikovali, do základov je to vždy jednoduchšie.

Prípojku riešte skôr, než začnete stavať

Elektrina sa vám zíde už počas stavby či prerábky na napájanie miešačky, ďalších strojov a náradia či osvetlenia. Myslite však na to, že vybavenie prípojky môže trvať pokojne aj 3 či 4 mesiace, takže to zbytočne neodkladajte. V opačnom prípade budete musieť zháňať elektrocentrálu alebo si požičať elektrinu od suseda. Máme aj samostatný článok o možnostiach, ako dostať elektrinu na pozemok.

Čo sa týka prerábok, pri domoch odpojených od elektriny vám distribučka elektrinu pravdepodobne znovu nepripojí, kým nebude prípojka spĺňať aktuálne podmienky pripojenia. Teda, kým ju nebudete mať prerobenú – elektromerový rozvádzač na hranici pozemku, kábel k nemu od stĺpa v zemi atď. 

Pri odpájaní existujúcej prípojky v starom dome si na to dajte pozor. Elektromer sa obvykle nachádza v jednej skrinke spolu s ističmi a prípojka vedie zo stĺpa cez strechu, takže bez zásahu do zaplombovanej časti nemôžete meniť strechu ani robiť rozsiahle úpravy. To znamená, že o elektrinu prídete, kým prípojku neprerobíte.

V našom článku Ako vybaviť elektrickú prípojku sa dočítate, aký je postup, čo budete musieť vybaviť a aký materiál kúpiť.

V rozvodnej skrinke počítajte s rezervou

Od elektromerového rozvádzača na hranici pozemku budete viesť kábel (najčastejšie v zemi) do hlavného rozvádzača domu. Prízemné a menšie poschodové domy mávajú jeden rozvádzač (rozvodnicu). Vo väčších poschodových domoch či rozľahlejších budovách je lepšie pridať aj 1 či viac podružných rozvádzačov. 

V nich budú len ističe a prvky pre dané poschodie či časť domu. Elektroinštalácia bude prehľadnejšia, nebudete potrebovať taký veľký hlavný rozvádzač a keď nastane porucha, nebudete musieť chodiť až k nemu.  

Najdôležitejším parametrom rozvádzača je veľkosť. Špecifikuje sa aj podľa počtu modulov – tj. pozícií pre ističe a ďalšie prvky (1 jednofázový istič = 1 modul). 

Väčšina projektantov/elektrikárov delí elektroinštalácie na čo najviac okruhov, napríklad:

  • zásuvky v obývačke,
  • zásuvky v kuchyni,
  • zásuvky v spálni či spálňach,
  • sporák,
  • zásuvka pre práčku,
  • osvetlenie v kuchyni a jedálni,
  • osvetlenie v obývačke.
  • osvetlenie v spálni či spálňach atď.

Dáte síce pár eur navyše za ističe, ale takéto delenie je prehľadnejšie a nestane sa, že pri poruche jedného spotrebiča „vyhodí“ polovicu domu.

Znamená to však, že v rozvádzači potrebujete viac miesta. Pri jeho výbere počítajte aj s rezervou, ak by ste elektroinštaláciu do budúcna rozširovali a pridávali dodatočné prvky (časové spínače, relé, inteligentnú elektroinštaláciu a pod.). Odporúčame rezervu aspoň takých 20 či 30 %.

Okolo domu, v garáži a dielni použite zásuvkové rozvodnice

Ak budete mať okolo domu doplnkové stavby ako garáž, dielňu, záhradný domček či altánok, určite v nich tiež budete chcieť mať elektrinu.

V tom prípade by ste k týmto stavbám mali vopred pripraviť káblové prívody v chráničkách pod zemou. Nebudete tak musieť neskôr rozkopávať pozemok, prevŕtavať otvory či sekať do stien alebo dlažby. Káble môžete ťahať buď priamo z elektromerového rozvádzača alebo z hlavného rozvádzača v dome. 

Zásuvky viete vyriešiť veľmi jednoducho – stačí osadiť jednu z našich zásuvkových rozvodníc a budete ich mať k dispozícii bez toho, aby ste museli ťahať káble, montovať lišty či nebodaj sekať.

Ešte dodáme, že v niektorých prípadoch budú aj tieto objekty potrebovať uzemnenie či dokonca bleskozvod alebo prepäťovú ochranu. Nechajte si poradiť od projektanta.

Na zásuvkách nešetrite

Z hlavného rozvádzača či podružných rozvádzačov potom musíte rozviesť káble jednotlivých okruhov do zásuviek, vypínačov a cez ne do svietidiel či do pevne pripojených spotrebičov.

V minulosti bolo zvykom dať do každej miestnosti tak po 2 jednozásuvky či dvojzásuvky a stačilo to.

Dnes máme elektrospotrebičov omnoho viac – len v takej obývačke to máte televízor, ozvučenie, možno set-top box k IPTV či satelitný prijímač, hernú konzolu, lampu, nejakú nabíjačku na smartfón či tablet… skrátka množstvo zariadení. Niektorí ľudia situáciu riešia predlžovačkami, čo však nie je ideálne.

Predlžovačky majú slúžiť iba ako dočasný rozvod elektriny. Na rozdiel od pevnej elektroinštalácie nie sú chránené pred poškodením – môžete ich pricvaknúť nábytkom, zalomiť, potknúť sa o ne – a skrat či dokonca požiar je na svete. Riziko je o to vyššie, že predlžovačky majú obvykle tenšie vodiče než 2,5 mm2 v zásuvkovom okruhu – to znamená, že 16 A istič v ich prípade nemusí pri skrate vypnúť včas (alebo vôbec).

Omnoho bezpečnejším riešením je teda používať dostatočný počet zásuviek. Našťastie, dnes to môžete jednoducho a esteticky vyriešiť pomocou viacnásobných rámikov, v ktorých môžete kombinovať 2, 3, 4, 5 či dokonca 6 zásuviek, prípadne aj so slaboprúdovými zásuvkami (rozvod počítačovej siete či TV signálu) a ďalšími prístrojmi ako USB nabíjačky.

Aké káble budete potrebovať?

Najviac káblov miniete na zásuvkové a svetelné okruhy. Na zásuvky sa používa CYKY-J 3×2,5 v kombinácii so 16 A ističom, na osvetlenie to je CYKY-J 3×1,5 v kombinácii s 10 A ističom. Okrem nich to môžu byť napr. CYKY-J 5×1,5 alebo CYKY-J 5×2,5 pre trojfázové spotrebiče.

Aby ste neskôr nemuseli sekať, nezabudnite si vopred pripraviť prívody pre zariadenia ako:

  • elektrický sporák či varná doska,
  • bojler,
  • kotol, 
  • klimatizácie, rekuperácie či vzduchotechnika,
  • alarmy, wifi routery či dátové rozvádzače,
  • vonkajšie zásuvky (vrátane 400 V trojfázových),
  • vonkajšie osvetlenie,
  • nabíjačku na elektrické či plug-in hybridné auto.

A to aj v prípade, ak daný spotrebič neplánujete v blízkej budúcnosti inštalovať. Ušetríte si veľa starostí s vŕtaním a sekaním.

Na prípojky sa používajú káble CYKY 5×10 A a hrubšie alebo hliníková alternatíva v podobe káblov AYKY. Podrobnejšie info o kábloch máme v článku Typy a rozdelenie elektrických káblov.

Aby ste museli sekať čo najmenej

V dome elektrikári ukladajú rozvody najčastejšie do podlahy (do betónového poteru) alebo nad strop. V prípade betónu používajú chráničky, aby sa káble nepoškodili. K zásuvkám potom vysekajú drážky a káble uložia priamo pod omietku. 

Tu si dajte pozor, pretože existuje viac typov chráničiek s rôznou hrúbkou materiálu, ktoré vydržia rôzne zaťaženie. Do betónu sa hodia iba tie s dovoleným zaťažením 750 N a viac.

Čo však v prípade rekonštrukcie, ak nechcete rozbiť celý dom či byt?

Aj na to existuje viacero riešení, hoci musíte počítať s tým, že nejakému sekaniu sa aj tak nevyhnete:

  • Využite existujúce chráničky v stenách či paneloch.
  • Ak sa dostanete s káblami k podlahe, môžete ich po miestnostiach viesť v dutých podlahových lištách a k zásuvke vysekať iba tých cca 20 cm.
  • Rozvody na svetlo môžete viesť v sadrokartónovom podhľade (najčastejšie cez jadro do kuchyne či kúpeľne).
  • V paneláku môžete využiť rohy, kde sa panely spájajú. V tomto mieste je obvykle hrubšia vrstva omietky, pod ktorú sa vám zmestia ploché káble CYKYLo/CYYPL (niekedy aj klasické CYKY) – takže nebudete sekať priamo do betónu.
  • Poslednou možnosťou sú klasické biele elektroinštalačné lišty (žľaby) na povrch. Nevyzerá to však dobre, preto sa im mnohí ľudia vyhýbajú.

Nezabudnite na slaboprúd

Pri elektroinštaláciách veľa ľudí zabúda na slaboprúdové rozvody. Myslia si, že všetky zariadenia prepoja bezdrôtovo cez WiFi, to je však chyba. S WiFi nikdy nedosiahnete také spoľahlivé pripojenie ako cez kábel. Obzvlášť nie v paneláku so železobetónovými stenami – a obzvlášť nie v dnešnej dobe, keď je pásmo preplnené, keďže každé druhé zariadenie používa WiFi či bezdrôtové pripojenie s podobnou frekvenciou (vrátane zariadení vašich susedov).

FTP káblami rozvediete počítačovú sieť a môžete k internetu pripojiť počítače, smart TV či IP TV set top boxy.

Nezabúdajte ani na kamerový systém – moderné IPTV kamery takisto komunikujú cez FTP káble. 

Svoje rozvody bude potrebovať aj alarm (používajú sa 4-žilové slaboprúdové káble, prípadne takisto FTP káble). A nevynechajte ani na rozvody TV či satelitného signálu, videosignálu (napr. k projektoru), audiosignálu k reproduktorom alebo na plošné ozvučenie. 

Pozor, slaboprúdové káble nemôžete uložiť priamo pod omietku (nemajú na to vhodnú izoláciu), musíte použiť chráničku. Takisto dodržiavajte odstup slaboprúdových rozvodov od silnoprúdových, v opačnom prípade môže do slaboprúdového kábla prenikať rušenie. 

Pripravte sa na fotovoltiku

Fotovoltika sa stáva za posledné roky čoraz dostupnejšou, keďže panely a ďalšie komponenty výrazne zlacnili. Ak do budúcna nevylučujete jej inštaláciu na dome, mali by ste si na ňu pripraviť rozvody – opäť, aby ste potom nemuseli vŕtať či sekať.

Ťahať káble je v tomto prípade predčasné, môžete si však pripraviť prestupy vo forme chráničiek. 

Káble z fotovoltických panelov povedú do podkrovia, takže jedna chránička by mala ísť z podkrovia do miestnosti, kde bude fotovoltický menič – najčastejšie je to technická miestnosť, garáž, práčovňa a pod.

Vedľa meniča bude malý fotovoltický rozvádzač (rozvodná skrinka), ktorý bude s meničom prepojený. Zo skrinky zároveň povedú do hlavného rozvádzača domu 2 silové káble, minimálne 1 FTP kábel a uzemňovací žltozelený vodič (ten môže ísť aj k uzemňovacej svorke, ak je bližšie ako rozvádzač). Ak je čo i len nejaká šanca, že budete fotovoltiku chcieť, je teda dobré pripraviť si prestupy aj na týchto miestach.

Nepodceňujte revíziu

Montáž či rekonštrukcia elektroinštalácie musí končiť revíziou – oficiálne sa jej hovorí prvá odborná prehliadka a odborná skúška. Revízie vykonáva revízny technik, skontroluje pri tom stav elektroinštalácie, súlad s normami a premeria aj odskúša ochranné prvky ako ističe, prúdové chrániče, zvodiče prepätia či uzemnenie.

Revíziu budete potrebovať kvôli kolaudácii na stavebnom úrade. Mnohí ľudia však revíziu podceňujú, buď rekonštruujú v malom a bez kolaudácie, prípadne im to revízny technik napíše od stola.

Nie je to však správny postup. Až pri revízii sa totiž presvedčíte, či je elektroinštalácia spoľahlivá a bezpečná, a či neohrozuje vás alebo ďalších obyvateľov bytu či domu. 

Pozor – ak revíznu správu nebudete mať vôbec, za prípadné škody na zdraví či majetku môžete niesť plnú zodpovednosť.