Pre objednávky nad 150,00 € do 50 kg je doprava zadarmo. Nakúpte ešte v hodnote 150,00 € do 50,00 kg a získajte dopravu zadarmo!
Pri nízkonapäťových elektroinštalácií v bytoch, domoch či kancelárskych budovách používajú elektrikári väčšinou iba niekoľko druhov káblov. Aj tak môže byť zložité sa v nich vyznať, keďže sa líšia mnohými parametrami od prúdovej zaťažiteľnosti cez počet vodičov až po prostredie, do ktorého sú určené. Poradíme vám, ako sa v týchto parametroch vyznať a ako si vybrať správny kábel.
Na začiatok si ujasníme pojmy:
Káble sú vďaka dodatočnej izolácii odolnejšie, hoci existujú aj vodiče s ďalšou vrstvou prídavnej izolácie, čo sú vlastne jednovodičové káble.
Základné parametre pre delenie káblov a vodičov:
Výrobcovia najčastejšie používajú meď alebo hliník. Výhodou medi je vyššia vodivosť – teda nižší odpor, takže pre rovnaké prúdové zaťaženie vám stačí použiť tenšie vodiče než pri hliníku. Čiže tenší je potom aj kábel.
Ďalšou výhodou medi je omnoho vyššia mechanická odolnosť. Hliník ju má omnoho slabšiu, najmä pri tenších vodičoch – kvôli tomu sa hliníkové vodiče používajú už len s prierezmi od 10 mm2.
Hliníkové vodiče sú:
Vodič zlomený či uvoľnený spod svorky znefunkční daný obvod alebo vytvorí elektrický oblúk, ktorý ohrieva okolie a môže spôsobiť až požiar. Alebo môže vytvoriť zle vodivý spoj s vysokým prechodovým odporom, ktorý bude zahrievať seba aj okolie. Dôsledky môžu byť rovnaké.🔥
Predstavte si, že kolmo prerežete vodič a pozeráte sa na jeho rez. Prierez je potom plocha kruhu, ktorý rezom vznikol a ktorou elektrický prúd tečie (do úvahy berieme iba plochu samotného vodiča bez izolácie). Čím väčší prierez vodiča, tým nižší je jeho odpor a tým väčším prúdom ho môžete zaťažiť.
💡Nemýľte si prierez a priemer vodiča. Prierez je z geometrického hľadiska obsah kruhu, priemer vodiča je potom priemer tohto kruhu. Prierez sa počíta ako „pí“ × polomer2 a udáva sa v mm2. Priemery vodičov výrobcovia nezvyknú udávať, iba priemery celých káblov.
Najčastejšie prierezy vodičov pre nízkonapäťové silnoprúdové elektroinštalácie:
Väčšinou sa používajú rôzne druhy plastov (napr. pri CYKY kábloch je to PVC), gumy a v niektorých prípadoch aj iné materiály – napríklad teflón či silikón pri kábloch s vysokou teplotnou odolnosťou.
Niektoré káble môžu mať viac izolačných/ochranných vrstiev z rôznych materiálov. Môžu to byť opäť rôzne plasty, výkonové káble na distribúciu elektriny mávajú aj kovový plášť, ktorý slúži na ochranu a elektromagnetické tienenie.
Od materiálu plášťa závisí, kde a v akých podmienkach môžete kábel použiť. Napríklad nie všetky káble sú vhodné na priamy kontakt s omietkou, iné zase nemajú rady UV žiarenie (izolácia časom popraská). Niektoré majú zase malú mechanickú odolnosť, iné zvládajú aj kontakt s chemikáliami, preto sa používajú v priemysle.
Káble sa vyrábajú s 1, 2, 3, 4, 5 a viac vodičmi (hovoríme im aj žily). Závisí od účelu, napríklad 2-vodičové káble sa používali v minulosti na dvojvodičové elektroinštalačné 230 V rozvody v budovách, dnes napríklad na jednofázové prípojky.
3-vodičové káble sa používajú na jednofázové 230 V rozvody v súčasnosti (už bezpečnejší typ TN-S), 5-vodičové napríklad trojfázové 400 V rozvody a prípojky.
4-vodičové káble sa používali na trojfázové rozvody, dnes na trojfázové prípojky a trojfázové zásuvky, ktoré nepotrebujú „nulák“ (modrý neutrálny vodič). Viacvodičové rozvody sa používajú na obvody, ktoré sa neskôr delia na viacero okruhov (napr. osvetlenie v halách), prípadne na špeciálne účely ako ovládanie zariadení a pod.
Pozrieť káble a vodiče v e-shope
Vo svete existuje mnoho noriem na označenie káblov a vodičov. Na Slovensku vychádzame z normy STN 34 7411. V zahraničí používajú iné normy a iné označovanie, hoci môže ísť často o veľmi podobné káble na rovnaký účel.
Aby to elektrikári mali pri zapájaní jednoduchšie (a bezpečnejšie) normy prikazujú aj to, akými farbami sa majú vodiče označovať. Pri väčšine vodičov a káblov na nízkonapäťové elektroinštalácie so striedavým prúdom je to:
Ak je fázových vodičov v kábli viac, majú čiernu farbu a označujú sa číslami.
Príklad označovania podľa našej normy s káblom CYKY-J 3 × 1,5:
Písmeno | Význam | Možnosti (príklad) |
C | materiál vodičov | C – meď, A – hliník |
Y | materiál izolácie vodičov | Y – PVC, G – guma |
K | forma vodičov | K – pevné, S – lankové |
Y | materiál izolácie plášťa | Y – PVC, G – guma |
J | prítomnosť žltozeleného (ochranného) vodiča | J – so žz vodičom, O – bez žz vodiča |
3 | počet vodičov | číslo = počet |
1,5 | prierez vodičov v mm2 | číslo = prierez |
Okrem tohto národného značenia existuje aj tzv. harmonizované značenie v súlade s Európskym výborom pre normalizáciu v elektrotechnike (CENELEC). Týmto značením sa u nás začali označovať niektoré káble, napríklad CYSY, CGLG, CGSG či CGTG – píšeme o tom nižšie v článku.
Pozrieť káble a vodiče v e-shope
CYKY káble sú najpoužívanejšie na nízkonapäťové elektroinštalácie v bytoch, domoch, administratívnych budovách a pod.
Kábel je guľatý a vodiče sú pevné, takže CYKY káble sú určené na pevné uloženie, kde sa káblami nebude dať hýbať a kde nehrozia otrasy – môžete ich ukladať priamo pod omietku, do chráničiek, do sadrokartónu, do žľabov, do betónu – vtedy je lepšie použiť chráničku. CYKY môžete použiť aj ako elektrický kábel do zeme, napríklad na prípojku.
Izolácia je z PVC a je odolná voči vlhkosti aj šíreniu plameňa, takže káble CYKY sú vhodné aj na horľavé povrchy ako drevo.
Najpoužívanejšie sú káble:
Podobne to s prierezmi platí aj pre ďalšie typy káblov spomenutých ďalej v článku ako CYKYLo, N2XH, CGSG a pod.
Špeciálnym prípadom sú káble CYKY-O, ktoré sú bez žltozeleného vodiča. Napríklad CYKY-O 3 × 1,5 obsahuje hnedý, čierny a sivý vodič – tento typ sa používal na prepájanie vypínačov s rozbočovacími krabicami, v súčasnosti sa však už používa na prívod aj vývod z vypínača kábel CYKY-J 3 × 1,5; pričom hnedé vodiče vedú cez vypínač, modré a žltozelené vodiče sú v krabici pod vypínačom trvalo prepojené.
Platí to pre vlastnosti kábla aj pre prierez jeho vodičov. Nemusí teda v každej situácii platiť, že napríklad kábel CYKY-J 3 × 2,5 mm2 je vhodný na zásuvkový obvod. Záleží na spôsobe uloženia, teplote okolia, istení a ďalších okolnostiach. Správny kábel teda musí zvoliť projektant alebo kvalifikovaný elektrikár – to platí pre káble CYKY aj iné typy.
Káble CYKYLo sa označujú aj skratkami CYYp alebo CYYPL. Ide o podobné káble ako CYKY, ale ploché – vodiče nie sú usporiadané v kruhu, ale vedľa seba.
Výhodou je, že také káble ľahšie zasekáte pod omietku alebo ukryjete do tenších podlahových líšt. Káble CYKYLo (CYYPL alebo CYYp) sú teda ideálne na rekonštrukcie elektroinštalácií bytov a domov.
Tieto káble však majú oproti CYKY nevýhody – výrobca ich odporúča iba do vnútorných priestorov a majú slabšiu mechanickú odolnosť. Nie sú teda vhodné na ukladanie do betónu ani na prevliekanie cez duté priečky (sadrokartón, drevo a pod.). Ich izolácia by sa ľahko poškodila.
Pozrieť káble CYKYLo v e-shope
Sú podobné ako CYKY, ale vodiče sú hliníkové. AYKY káble sa používajú s väčšími prierezmi vodičov, najmä na prípojky a výkonové rozvody. Samozrejme, prierez musí byť väčší ako pri „rovnako silnom“ CYKY kábli, ktorý zvládne rovnaký prúd – pretože vodivosť hliníka je menšia. Tieto káble začínajú od vodičov prierezu 10 mm2.
Závesný kábel má v puzdre zaliate pevné oceľové lanko, vďaka ktorému môžete kábel zavesiť a napnúť. Nemusíte teda používať samostatné oceľové lanko, na ktoré by ste kábel museli pracne prichytávať.
Závesné káble sa vyrábajú v medenom (CYKYz) aj v hliníkovom (AYKYz) prevedení. Používajú sa na vzdušné prípojky budov či pomocných stavieb.
Pre elektroinštaláciu drevostavieb a stavieb z horľavých materiálov (napr. drevodomy) vám postačia aj moderné CYKY káble. Sú samozhášavé a odolné voči šíreniu plameňa, takže ich môžete ukladať na a do horľavých materiálov. Je však dobré ich uložiť do chráničiek.
Lepšou alternatívou pre horľavé materiály sú tzv. bezhalogénové káble typu N2XH. Oproti CYKY majú zvýšenú odolnosť voči šíreniu plameňa, pri horení produkujú dym s menšou hustotou, bez jedovatých látok a s nízkou korozivitou i vodivosťou.
Ohybné káble majú ohybné vodiče – lanká spletené z tenkých medených drôtikov. Používajú sa najmä tam, kde by sa mohlo stať, že sa s káblom bude hýbať, napríklad pri posúvaní spotrebiča, zariadenia alebo nejakej jeho súčasti.
Aj pevné káble ako CYKY sú síce ohybné, ale pri častom ohýbaní by sa vodiče mohli zlomiť a izolácia poškodiť, keďže na to tiež nie je prispôsobená. Typickým príkladom použitia ohybného kábla v domácnosti sú predlžovačky či pripojenie sporáka – ten je síce položený, ale je to pohyblivý spotrebič (keď za ním chcete upratať, posuniete ho).
V domácnostiach, kanceláriách a podobných priestoroch sa stretnete s bielymi ohybnými káblami typu CYSY s PVC izoláciou. Nie sú vhodné na trvalé elektroinštalácie a nemôžete ich inštalovať pod omietku – používajú sa na pripájanie elektrických zariadení s malou až strednou spotrebu elektriny alebo ako ich prívodné šnúry. Ide napríklad o práčky, chladničky, sporáky, rúry, varné dosky a pod.
Takisto sa používajú v predlžovačkách a môžete ich dočasne použiť aj vonku (nie sú však odolné voči UV žiareniu). Novšie harmonizované označenie CYSY káblov je H05VV-F.
Existuje aj ľahšia verzia káblov CYSY, ktorá má označenie CYLY či podľa nového značenia H03VV-F. Tieto káble sa hodia na pripájanie malých spotrebičov s malým odberom. Nie sú vhodné na pripájanie ohrievačov, sporákov a podobných výkonných spotrebičov.
Káble CGSG majú gumovú izoláciu – vďaka tomu sú odolnejšie ako typ CYSY. Používajú sa ako:
CGSG káble by ste nemali ukladať do zeme, do steny na neprístupné miesta a pod., keďže ich izolácia časom degraduje.
CGSG káble sa po novom označujú ako H05RR-F alebo H05RN-F. Existujú aj menej odolné verzie týchto káblov s označením CGLG alebo, naopak, ešte odolnejšie do ťažkých podmienok s označením CGTG či H07RN-F.
Samostatné elektrické vodiče majú, na rozdiel od káblov, iba jednu izolačnú vrstvu, takže aj menšiu odolnosť voči vonkajším vplyvom. Z toho dôvodu sa môžu používať iba tam, kde sú nejakým spôsobom chránené. Najčastejšie je to v rozvádzačoch, spotrebičoch a elektrických zariadeniach, môžu sa však použiť aj na elektroinštaláciu v inštalačných rúrkach (kedysi často v stenách panelákov či rodinných domov). Existujú aj vodiče s dodatočnou izolačnou vrstvou, čo sú v podstate jednovodičové káble s rovnakou odolnosťou ako bežné káble.
Pri vodičoch sú dôležité podobné parametre ako pri kábloch: materiál vodiča, prierez či materiál izolácie. Existuje nespočet typov vodičov s rôznymi parametrami pre rôzne využitie. Najčastejšie používané však sú:
Sú pevné, nemôžu sa ohýbať. Využívajú sa preto na pevné inštalácie v rozvádzačoch či v inštalačných rúrkach. CY vodiče sa označujú aj novším harmonizovaným značením ako H07V-U či H07V-R.
CYA vodiče sú ohybné, používajú sa tam, kde sa so zariadením bude hýbať alebo kde hrozia otrasy. Najčastejšie je to v rôznych strojoch, náradí, elektrických zariadeniach a pod. Označujú sa aj novším značením ako H05V-K či H07V-K.
Okrem káblov na 230/400 V silnoprúdovú elektroinštaláciu sa stretnete so slaboprúdovými káblami mnohých typov, na ktoré tu nemáme priestor. Spomenieme preto len najčastejšie používané v domoch či bytoch:
Dátové LAN káble slúžia na rozvody počítačovej siete (vrátane internetu), IP kamerových systémov a dajú sa použiť aj na iné slaboprúdové rozvody, napríklad alarmy. Skladajú sa zo 4 párov navzájom skrútených vodičov – vďaka tomu (a pri niektorých typoch aj vďaka tieneniu) majú veľmi vysokú odolnosť proti elektromagnetickému rušeniu, ktorá je kľúčová pre rýchle a spoľahlivé dátové prenosy.
Delia sa na viacero typov:
Káble sa líšia aj konštrukčne, napríklad počtom závitov krútených párov na meter, podľa ich konštrukcie sa potom delia na kategórie: CAT1 až CAT6. Čím vyššie číslo, tým vyššie rýchlosti kábel zvládne. Pre väčšinu použití v domácnosti postačí s veľkou rezervou kábel CAT 5e, ktorý prenesie 1 000 Mb/s.
Pozrieť dátové LAN káble v e-shope
Koaxiálne káble sa v domácnostiach (aj v bytových domoch, ubytovacích zariadeniach atď.) používajú na rozvod TV signálu, v niektorých prípadoch aj internetu (v minulosti aj na kamery, dnes sú kamery väčšinou digitálne s rozvodmi cez LAN káble).
Vo všeobecnosti sa koaxiálne káble používajú na rozvod signálov s vysokou frekvenciou. Sú na to konštrukčne usporiadané – v strede kábla sa nachádza vodič, ktorý je obalený dielektrikom a tienením, ktoré zároveń slúži ako druhý vodič. Koaxiálne káble majú vďaka tomu presne danú impedanciu (odpor) – ak by nemali, medzi zariadeniami by vznikol veľmi vysoký útlm signálu.
Pre DVB-T antény vám postačí akýkoľvek bežný koaxiálny kábel. Pre rozvody satelitného signálu sa používajú špeciálne koaxiálne káble s nízkym útlmom, keďže signál má omnoho vyššiu frekvenciu.
Pozrieť koaxiálne káble v e-shope
Neváhajte a ozvite sa nám – poradíme vám. Kontakty nájdete na tejto stránke.