Ako priviesť elektrinu do prístavby, garáže či na záhradu

Ako priviesť elektrinu do prístavby, garáže či na záhradu v 5 krokoch

Staviate k domu prístavbu, garáž, dielňu, kôlňu či záhradný domček? Bude sa vám tam hodiť aspoň jedna zásuvka a osvetlenie. Prečítajte si návod, ako priviesť elektrinu na takéto miesta krok za krokom a na čo si pri tom dať pozor.

1. Poraďte sa s elektrikárom

Elektroinštalácia je vyhradené technické zariadenie. To znamená, že zasahovať do nej môžu iba kvalifikovaní elektrotechnici s osvedčením podľa vyhlášky 508/2009 Z. z. Ak osvedčenie nemáte, môžete niesť následky za prípadné škody. 

Ono nejde len o papiere. Elektrikár vám navrhne riešenie, ktoré bude:

  • vyhovovať vašim požiadavkám,
  • cenovo prijateľné,
  • v súlade s aktuálnymi normami,
  • bezpečné pre každého, kto bude zásuvky či vypínače používať.

Elektrikár tiež posúdi, či nebudete na objekte potrebovať dodatočné uzemnenie, bleskozvod, prepäťové ochrany či ďalšie bezpečnostné prvky. Všetko závisí od veľkosti stavby a jej polohy.

Ak to bude potrebné, spracuje aj projektovú dokumentáciu a dokumentáciu k rozvádzaču. Potom všetko namontuje, zapojí a vykoná alebo nechá vykonať revíziu (viac info o revízii na konci článku).

Plnohodnotná prípojka elektriny na záhradu – postup

Ak potrebujete plnohodnotnú elektrickú prípojku na záhradu mimo rodinného domu, budete musieť postupovať rovnako ako pri pripojení rodinného domu či pozemku. Postup nájdete v našom článku Ako vybaviť elektrickú prípojku.

2. Ujasnite si, aké spotrebiče/zariadenia budete používať

Skôr, než zavoláte elektrikára si ujasnite, aké spotrebiče alebo zariadenia budete v novom objekte používať. Podľa toho bude elektrikár navrhovať elektrické obvody vrátane istenia. 

Do garáže vám môže stačiť jedna 230 V zásuvka, napríklad na vysávanie auta. Možno však budete potrebovať trojfázový prívod pre nabíjačku na elektromobil. 

Aspoň jednu zásuvku sa oplatí mať aj v kôlni či v záhradnom domčeku. Myslite aj na prívod alebo zásuvku pre čerpadlo či zavlažovací systém. Väčšinou stačí 230 V.

V domácej dielni budete potrebovať viacero zásuviek na ručné náradie a stroje. Vhod vám príde aj trojfázová 400 V zásuvka. Tú potrebujú pre svoj chod niektoré výkonnejšie zariadenia s elektromotormi – napr. „cirkulárka“ či kompresor, prípadne silnejšie zváračky. 

A nezabúdajte ani na prípadné vykurovanie elektrinou. V mnohých prípadoch to je pre malé objekty ako dielňa či garáž najjednoduchšie riešenie – najmä, keď potrebujete objekt iba temperovať, nie vykurovať na komfortnú teplotu.  

Potrebujete zásuvku do garáže, dielne či záhradného domčeka? Ide to aj jednoducho

Riešením sú zásuvkové rozvodnice našej výroby. Sú osadené zásuvkami, ističmi aj prúdovým chráničom. Stačí pripevniť na stenu, pripojiť prívodný kábel a máte elektrinu k vašim službám. 

Čítať článok Ako vybrať zásuvkovú rozvodnicu »

3. Začnite s prípravnými prácami

Dohodnite sa s elektrikárom, kedy môže začať s prípravnými prácami, prípadne ktoré z nich vykonáte vy. 

Prívodný kábel ku garáži, dielni či inej doplnkovej stavbe môže viesť od hlavného rozvádzača domu/objektu alebo v niektorých prípadoch aj od elektromerového rozvádzača. 

Ak ste na prívod mysleli už pri stavbe domu a máte ho nachystaný – gratulujeme. Tí menej šťastní budú musieť (nechať) vykopať výkopy na uloženie kábla do zeme.

Chcete ušetriť nejaké to euro? 

Teraz je ten čas, pretože výkopové práce zvládnete aj sami. Pri kopaní si dajte pozor na existujúce káble a potrubia. Kábel by mal byť aspoň 60 cm pod povrchom, uložený buď v chráničke (odporúčame), alebo v pieskovom lôžku.

Trasu veďte tak, aby vám kábel v budúcnosti neprekážal napr. pri výkope na bazén či pivnicu. Veďte ju mimo stromov a kríkov, ktorých rozrastajúce korene by mohli časom kábel takisto poškodiť. 

A nezabudnite na výstražnú fóliu, ktorú uložíte 40 cm nad kábel. To keď budete kopať nabudúce, aby ste kábel nepresekli. Aj uloženie kábla však radšej konzultujte vopred s elektrikárom.

Ak bude na novej budove bleskozvod alebo bude potrebné uzemnenie, bude musieť elektrikár uložiť zemnič do základov ešte pred betónovaním.  Áno, dá sa to riešiť aj mimo základov, napr. uzemňovacími tyčami, do základov je to však často najjednoduchšie.  

Samozrejme, prívodný kábel musíte istiť ističom s adekvátnym menovitým prúdom. Vhodný istič vyberie elektrikár pri návrhu celého zapojenia podľa typu kábla.

4. Dohodnite sa s elektrikárom na realizácii

Ak budete mať špeciálne požiadavky na zásuvky, vypínače, svietidlá či ďalší materiál, dohodnite sa, kto všetko nakúpi. 

Elektrikár príde, všetko osadí a zapojí. Následne by mal vypracovať aj dokumentáciu skutočného vyhotovenia, ak bude robiť oproti pôvodnému projektu nejaké zmeny. Dokumentáciu budete potrebovať doložiť revíznemu technikovi pri revízii.

5. Nezabudnite na revíziu

V rámci revízie vykoná revízny technik prvú obhliadku a skúšku novej elektroinštalácie. Technikom môže byť aj samotný elektrikár, ak má na to oprávnenie, prípadne nejaký externista, s ktorým spolupracuje.

„Revízák“ skontroluje, či je všetko správne zapojené, premeria parametre elektroinštalácie a skontroluje funkčnosť uzemnenia, prúdových chráničov a ďalších ochranných prvkov. V revíznej správe potvrdí, že je elektroinštalácia bezpečná a spĺňa všetky aktuálne normy.

Máte pocit, že to preháňame?

Ani zďaleka. Práve kôlne, garáže a podobné malé objekty sú miesta, kde majitelia revízie zanedbávajú. 

Ak revíziu nebudete mať, nebudete vedieť, či je nová elektroinštalácia skutočne bezpečná a či ju môže bez obáv používať každý člen domácnosti.

Navyše, poisťovňa vám nemusí preplatiť škodu spôsobenú poruchou elektroinštalácie. Ako majiteľ/ka objektu plne zodpovedáte za škody na majetku a zdraví, ktoré taká porucha spôsobí.

Revízie sa preto neoplatí podceňovať – môže vám to priniesť veľké starosti.

Potrebujete zásuvku do garáže, dielne či záhradného domčeka? Ide to aj jednoduchšie

Riešením sú zásuvkové rozvodnice našej výroby. Sú osadené zásuvkami, ističmi aj prúdovým chráničom. Stačí pripevniť na stenu, pripojiť prívodný kábel a máte elektrinu k vašim službám. 

Čítať článok Ako vybrať zásuvkovú rozvodnicu »